11 marca 2021 Udostępnij

Kable głośnikowe a jakość dźwięku. Mit czy prawda?

Jakość kabla może mieć znaczenie jeśli chodzi o odtwarzanie dźwięku.

Kiedy jakość kabla nie wpływa na dźwięk?

Chociaż prawdą jest, że wiele elementów i przewodników elektrycznych ma pojemność i indukcyjność, które mogą wpływać na dźwięk, przewód głośnikowy ma ich bardzo niewiele. Znacznie mniej niż to, co jest potrzebne, aby mieć rzeczywisty wpływ na jakość dźwięku i pasmo przenoszenia systemu głośników. Wydajność głośników, indukcyjność cewki drgającej, zwrotnice głośników i inne mają znacznie bardziej znaczący wpływ na jakość dźwięku systemu. Przewody głośnikowe składają się z wiązki cienkich przewodników, które stykają się ze sobą, co utrzymuje pojemność i indukcyjność na poziomie tak małym, że nie ma znaczenia dla dźwięku. Inne typy kabli (np. Indywidualnie izolowane przewodniki) mogą mieć wpływ na dźwięk - ale nie są to przewody głośnikowe. Zjawisko przewodnika elektrycznego, nie dotyczy zakresu częstotliwości audio. Nie jest to problemem, dopóki mamy do czynienia ze znacznie wyższymi częstotliwościami (megaherc i wyższe zakresy). Częstotliwości audio obejmują zakres od około 20 Hz do 20 kHz. Zobacz kable głośnikowe w ofercie Nautilus: https://salony.nautilus.net.pl/produkty/przewody/glosnikowe/

Jak to działa?

Możesz myśleć o przewodzie głośnikowym - podobnie jak o innych przewodach elektrycznych, jako o składającym się z rezystora, cewki i kondensatora. Rezystory przeciwdziałają przepływowi prądu elektrycznego i powodują utratę części napięcia. Kondensatory i cewki są czymś w rodzaju rezystorów, ale ich „rezystancja” (zwana w tym przypadku impedancją) zmienia się wraz z częstotliwością. Zatem jeśli przewód głośnikowy ma jakąś indukcyjność i pojemność, czy nie zaszkodzi to jakości dźwięku? W tym przypadku odpowiedź brzmi: nie.

Dzieje się tak, ponieważ w przeciwieństwie do zwrotnic głośników, w których używamy dużych wartości kondensatorów i cewek do odfiltrowywania lub blokowania pewnych zakresów dźwięku do głośników, przewód głośnikowy ma ich niewiarygodnie małą ilość. Na przykład moglibyśmy użyć kondensatora połączonego z głośnikiem wysokotonowym, aby zablokować zniekształcające basy przed dotarciem do niego. Jest to możliwe, ponieważ impedancja (lub opór przepływu prądu elektrycznego) zmniejsza się wraz z częstotliwością, co oznacza, że niższe częstotliwości są znacznie redukowane i skutecznie odfiltrowywane.

W przypadku przewodu głośnikowego, gdy jego pojemność jest wysoka, możliwe byłoby znaczne zmniejszenie wysokich częstotliwości docierających do głośnika i spowodowanie słabej jakości dźwięku.

Co znajduje się w przewodzie głośnikowym?

Przewód głośnikowy składa się z cienkich pasm drutu, zwykle miedzianych lub aluminiowych pokrytych miedzią (CCA), które są połączone razem i elektrycznie oddzielone od siebie wewnątrz elastycznej izolacji. Ta izolacja ma zwykle cienką sekcję pośrodku, którą można łatwo rozerwać w celu oddzielenia przewodów podczas zdejmowania, podłączania. Ten schemat, podobnie jak model elektryczny przewodu głośnika, pokazuje, jak można myśleć o złączu przewodu głośnika. Zarówno przewód, jak i złącze mają pewien opór. Jakość dźwięku nie stanowi zatem tu problemu. Dodanie złącza do przewodu głośnika przez sklejenie za pomocą lutowania, zaciskania złączy lub w inny sposób zwykle nie wpływa na jakość dźwięku. To tylko kolejna ścieżka elektryczna, przez którą przepływa prąd elektryczny i sygnał audio.

Redakcja portalu altersoft

Komentarze (0)